Neked ajánlom ezt a kurzust, ha…
… babára vársz és szeretnél felkészült lenni szoptatás terén, mire megérkezik hozzád.
… te is fel szeretnéd vértezni magad naprakész tudással már az első órákra a kisbabáddal, hogy ne árthassanak a szoptatásnak elavult, káros tanácsokkal.
… már megszületett a kisbabád, de úgy érzed hiányos a tudásod, segítségre lenne szükséged.
… nincs se barátnő, se női rokon, aki átadta volna ezt a női tudást. Itt vagyunk, segítünk, megtartunk.
… szeretnéd megérteni, hogy működik a tejtermelés.
… a te anyukád, nagymamád is csak szomorúan sóhajtozott, hogy neki nem sikerült.
... nem csak szeretnél magabiztos és felkészült lenni, de arra is kíváncsi vagy, hogy a felmerülő problémákat hogyan tudod felismerni, kezelni.
... szeretnél kiigazodni a rengeteg “jótanács” útvesztőjében: ugyanis, ha megérted a folyamatod, tudni fogod, hogy melyik tanácsra érdemes hallgatni és hol kell becsukni a füled vagy szépen megköszönni és menni tovább, bízva magadban és a saját kisbabádban.
... tudni akarod, mik a szoptatás buktatói és milyen tényezők áshatják alá a sikerességét (súgunk: nem a melled, nem a tejed, nem a babád!).
... szeretnél leszámolni a tévhitekkel.
... neked is azt mondták, hogy az, hogy lesz-e tejed, szerencse kérdése. Nem szerencse, felkészültség és bizonyítékon alapuló tudás.
... téged is csak negatív rémtörténetekkel traktál a környezeted és hiteles információt szeretnél.
... hasznos elméleti és gyakorlati tippeket szeretnél egy anya, orvos, dúla szakembertől, aki maga is 3 gyermeket szoptatott, rengeteg szoptatási nehézséggel megküzdve.
... a hited önmagadban szeretnéd megerősíteni valós tudással.
... érdekel, hogy tud több kárt okozni, mint hasznot a sok félrement tanács, eszköz, mit ne kövess el.
... érdekel a kötődés és szoptatás viszonya.
Miről lesz szó ebben a kurzusban?
A kurzus 3 blokkból épül fel, melyek egymásra épülnek, közérthetően magyarázzák el és vezetnek végig a tejtermelés folyamatának megértésétől egészen a már totyogó babánk szoptatásának fortélyáig.
Első rész: Mit érdemes tudni a szoptatás, tejtermelés megértéséhez?
- Szoptatásról általában (főemlősök, biológiai norma, nők 98%-nak élettani adottsága, tejtermelési képesség, ill. szoptatási képesség, mi történik a szoptatás során?, mire jó a szoptatás anyának-babának?)
- Mire képes az újszülött? (mellhez kúszás, önálló mellre tapadás, tejtermelés fenntartása)
- Mire van szüksége egy újszülöttnek? ("helyzetbe hozzák" a képességeinek a kibontakoztatásához, bízzanak benne, kompetensek tekintsék, az újszülött alapvető életfunkcióit a folyamatos testkontaktus stabilizálja, éjszakai is megkapja ezt a gondoskodást)
- Mire van szüksége a gyermekágyas anyának? (mothering the mother, karnyújtásnyi távolságra legyen a kisbabájától nappal és éjjel is, elismerjék az érzéseit (gyermekágyi hangulatingadozások), szoptatási nehézség esetén szakszerű segítséget kapjon)
- Mire van szüksége a szoptatásnak? VÉDELEMRE (vajúdás/szülés alatt, gyermekágyas osztályon alkalmazott káros gyakorlatok, beavatkozások, épp világra jött újszülött, illetve anyjának az állapota meghatározó a szoptatás szempontjából (imprintig), cumisüveg, cumi használat, tápszer, illetve cumi/cumisüveg gyártók káros marketingfogásai
- Hogyan készüljünk a szoptatásra? (szülési terv, vajúdás alatti folyamatos támogatás (apa és dúla), újszülött magunknál tartása, válaszkész szoptatás, DE kórállapot, aluszékonység esetén szükség lehet a rendszeres ébresztésre, szoptatási pozíciók, éjszakai gondoskodás, összefoglaló táblázat az első napokról-hetekről, súlygörbe, összekészített, szükség esetén bevihető csomag: mellszívó, mikrós sterilizáló zacskó, nagy műanyag dobozban: palackok, mosogatószer, cumisüvegmosó kefe, szivacs, fecskendő, tápszonda)
Újszülött baba szoptatása
- Aranyóra (hasból-hasra, mellhez kúszás, mellre tapadás (nem kötelező, szülőszobán bimbóvédőt NE)
- Önálló mellretapadás vs. mellretétel
- Tejleadó reflex
- Szoptatható-e válaszkészen az újszülött?
- Szoptatási pozíciók, kinek melyik?
- Hatékony mellretapadás jelei
- Hatékony tejátvitel jelei (anyánál, csecsemőnél)
- Meztelen súly (súlygörbe), ill. pótlás (lefejt anyatej, tápszer) követése, mikor kell izgulni és mikor egyáltalán nem érdemes
- Egy mellből, két mellből szoptatás?
- Tejbelövellés - késői tejbelövellés (császár utáni tejbelövellés és szopás kudarca nem a császár miatt van)
- Kell-e fejni?
- Fájdalmas szoptatás, megoldás, meddig oké, hova forduljunk, mi lehet azt oka, házi fájdalomcsillapító praktikák
- Sebes mellbimbó, mit tehetünk, miért kell rá nagyon figyelni h ne legyen belőle tályog, tippek, hova forduljunk, krémek, pozíciók, segédeszközök
- Túltelítődés - mellgyulladás - tályog (megelőzés, kezelés), fejés, de hogy?
- Cumi, cumisüveg kockázata, miért nem létezik szoptatásbarát cumisüveg? miért marketinghazugság ez?
- Bimbóvédő kockázata, mikor érdemes és mikor nem ajánlatos alkalmazni, hogyan válassz méretet
- Szoptatási mintázat változása az életkorral
Csecsemők, kisgyerekek szoptatása
- Kell-e fejni?
- Egy mellből/két mellből szoptatás? (zsírdús tej, kevés tej)
- Eleget hízik-e? (súlygörbe)
- Cumisüveg, hogy apa is tudja etetni
- Hozzátáplálás (minőségi idő, mennyiség?, játszma, 1 évesen 2/3-1/3 : anyatej-szilárd étel, csőrös pohár?) hozzátáplálási tippek, mit érdemes kerülni, mire kell figyelnihogyan maradhat sikeres a szopi, tévhitek,
- Tévhitek: vízigény, szomjoltás, 1 éves korig ELÉG A TEJ, miből itassuk a babát
- Ekcéma a mellbimbón
- Éjszakai ébredések
- Fogzás
- Fogamzásgátlás
- Menstruáció
- Fogamzóképesség
- Kistestvér érkezik (várandósság alatti szoptatás, tandem szoptatás, mellbimbó érzékenység, tévhitek, nem káros a tandem, hogyan lehet megkönnyíteni ezer az időszakot, milyen változásokkal jár)
- Elválasztás, elválasztódás közti különbség, mikor, hogy? hogyan kezdjünk bele, mikor ideális, a lelki folyamat megértése, biztonság megteremtése, az elengedési folyamat megértése túltelítődés - mellgyulladás - tályog (megelőzés, négykézláb szoptatás?)
- Szoptatási pozíciók, szonda, hogy működik, pontos magyarázat.
Az előadóról:
2007-ben végeztem a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán, majd az I. Számú Bókay Gyermekklinikán dolgoztam PhD hallgatóként, ahol oxigénhiányt szenvedett újszülöttekkel foglalkoztam. A klinikán töltött idő alatt döbbentem rá arra, hogy hiába végeztem el summa cum laude az orvosi egyetemet, a szoptatásról, mitöbb a szoptatástámogatásról semmit sem hallottam a képzésem során. Ezért elvégeztem a Szoptatásért Magyar Egyesület Korszerű Szoptatási Ismeretek tanfolyamát, majd a Semmelweis Egyetem Laktációs Szaktanácsadó Szakirányú Továbbképzési Szakát. 2014-ben pedig letettem a legmagasabb szintű, nemzetközileg elismert laktációs szaktanácsadói (IBCLC) vizsgát. Azóta magánpraxisban, szoptatási szaktanácsadóként személyes és online tanácsadással segítem a hozzám forduló édesanyákat. Szoptatási szaktanácsadóként azt tapasztaltam, hogy az édesanya szülésélménye meghatározó nemcsak a szoptatás indulása, de az anyává válás szempontjából is. Ez a felismerés és a gyermekeim születése vezetett tovább a szülés körüli időszak, a szülés, a születés megismeréséhez, mélyebb megértéséhez. Szoptatástámogatási munkám kiemelt területei: császármetszés utáni szoptatás, a tejtermelés hosszútávú fenntartása mellfejéssel, táplálási nehézséggel küzdő csecsemők szoptatása, ajak- és szájpadhasadékkal született csecsemők szoptatása, szondával táplált csecsemők szoptatása. Három gyermek édesanyja vagyok, akik már a születésükkel is rengeteget tanítottak nekem, akárcsak a szoptatási nehézségek leküzdése, az igény szerinti, hosszú időn keresztüli szoptatásuk megvalósítása révén. |
Promó videó
2 órás videós anyag
Előadó: dr. Bangó Márta, orvos, IBCLC szaktanácsadó, dúla
2 órás videós anyag
Előadó: dr. Bangó Márta, orvos, IBCLC szaktanácsadó, dúla